Kwiaty doniczkowe to element niezbędny w każdym mieszkaniu. Pełnią funkcje dekoracyjną, pięknie ożywiają wnętrze, nadają mu świeżości i charakteru. Kwiaty w domu pełnią również funkcje zdrowotne, odpowiadają za dobre samopoczucie oraz zmniejszają poziom stresu.
Wartościowe działanie kwiatów
Kwiaty, jak każde rośliny, doskonale oczyszczają powietrze, przekształcają dwutlenek węgla w dobroczynny tlen. Pochłaniają szkodliwe substancje, a dodatkowo uspokajają i poprawiają nastrój. Kolorowe kwiaty doniczkowe dobrze wyglądają w każdym wnętrzu, wystarczy tylko wybrać odpowiednią odmianę, dopasowaną do warunków i charakteru otoczenia.
Kwiaty w domu – jakie wybrać kolorowe kwiaty doniczkowe?
W domu można hodować rośliny zielone, pozbawione kwiatów oraz kwiaty kwitnące, ozdobione różnokolorowymi kwiatkami, które uroczo wyglądają w salonie lub kuchni. Jest kilka gatunków kwiatów, które są najczęściej wybierane jako ozdoba do wnętrz. Oto pięć odmian, które są ozdobą każdego pomieszczenia.
- Orchidea – to piękny, dekoracyjny kwiat, który stanowi stylową dekorację w nowoczesnym salonie. Orchidea nie tylko zdobi, ale również oczyszcza powietrze z niebezpiecznych substancji. Neutralizuje również promieniowanie wydzielane przez urządzenia elektryczne. Orchidea ma piękne kwiaty w różnych kolorach, występuje w wielu odmianach. Nie ma dużych wymagań, można ją ustawić na komodzie, parapecie lub stole. Jest bardzo dekoracyjna, nie potrzebuje dodatkowych ozdób.
- Skrzydłokwiat – to kolejna odmiana, która często gości w polskich domach. Dobrze wpływa na stan powietrza, jest dostojna i elegancka, ma kwiaty w kolorze białym lub czerwonym. W okresie, kiedy nie kwitnie, dekorację stanowią same liście. Skrzydłokwiat nie ma dużych wymagań, trzeba jedynie pamiętać o regularnym podlewaniu i usuwaniu starych liści i kwiatów.
- Fiołek afrykański – to mały, uroczy kwiatek, uwielbiany przez nasze mamy i babcie. Fiołki dobrze wyglądają w kuchni, nadają się też do małych pomieszczeń, ponieważ nie osiągają dużych rozmiarów. Występują w wielu barwach i odmianach. Można spotkać fiołki białe, różowe, fioletowe, mieszane, o gładkich lub postrzępionych kwiatach. Każda odmiana ma swój niepowtarzalny urok.
- Cyklamen – czyli fiolek alpejski. Ma piękne kwiaty, w kolorze białym, różowym lub czerwonym. Woli chłodne miejsca, lub widne pomieszczenia, ale nie może stać bezpośrednio na słońcu. Kiedy przekwitnie, trzeba usunąć stare kwiaty i czekać na kolejne pąki.
- Azalia doniczkowa – piękna roślina o delikatnych kwiatach, w różnych barwach. Jest wymagająca, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Źle znosi zmiany temperatury. Powinna stać z dala od grzejnika, należy również zadbać, aby ziemia była stale wilgotna.
Kwiaty dla zapracowanych
Większość kwiatów wymaga pielęgnacji, regularnego podlewania i nawożenia. Dla osób, które mają mało czasu, a chcą mieć w domu żywą roślinę, polecane są kaktusy i sukulenty. To rośliny, które można podlewać raz na kilka miesięcy, dobrze znoszą nasłonecznienie, więc mogą stać na parapecie lub w dowolnym, jasnym miejscu. Mogą być zielone, ale jest wiele takich, które mają kolorowe kwiaty. Sukulenty rewelacyjnie wyglądają w nowoczesnych wnętrzach, pasują do prostych form. Wiele odmian kaktusów i sukulentów jest długowieczna, mogą osiągać duże rozmiary. Należą do nich m.in. sansewiera i zamiokulkas.
Zielone kwiaty do wnętrz
Nie wszyscy lubią kolorowe kwiaty doniczkowe. Są osoby, które preferują rośliny zielone, które nie kwitną, a ich ozdobą się piękne liście. Przykładem takiej rośliny jest paproć. Paprotki są idealne do pomieszczeń, gdzie powietrze jest suche. Mają zdolność poprawiania wilgotności, są dobrym wyborem dla alergików i dzieci. Paprocie dobrze wyglądają w wiszących doniczkach, wprowadzają do domu leśny klimat. Inne rośliny zielone, które często można spotkać w domach to dracena, fikus, bluszcz czy difenbachia.
Czym się kierować wybierając kolorowe kwiaty doniczkowe do mieszkania?
Kwiaty w domu są bardzo potrzebne, ale należy pamiętać, że to żywe organizmy i mają swoje potrzeby i wymagania. Decydując się na kwiaty kolorowe, należy sprawdzić, jakie mają wymagania, czy mogą stać na słońcu, czy wolą cień. Należy sprawdzić wymagania odnośnie podłoża. Ważna jest również temperatura, jaką preferują. Warto zastanowić się, ile czasu możemy poświęcić na pielęgnacje roślin. Jeżeli nie mamy na to czasu, lepiej zdecydować się na rośliny o minimalnych wymaganiach. Kolorowe kwiaty doniczkowe potrafią ożywić wnętrze, są idealne zwłaszcza zimą, kiedy jest ciemno, a na zewnątrz nie widać zieleni. Kolorowe kwiaty potrafią zapobiec złym nastrojom, wprowadzają wiosnę do naszego życia. Dowiedz się więcej na temat tego, jakie kwiaty wybrać, a także co sprawia, że kwiaty mają tak piękne barwy. Zachęcamy do przeczytania artykułu na http://www.domowerewolucje.eu/dlaczego-kwiaty-sa-kolorowe.
Artykuł napisała:
Dorota Koszutowska – z wykształcenia magistr geografii, pracuje w branży budowlanej.
Zainteresowania: podróże, nowe miejsca, czytanie, głównie powiesci i książki psychologiczne, ekologia, architektura wnętrz.
Od kilku lat uprawia nordic walking.
Źródło:
- Michał Maziuka, Rośliny ozdobne. Encyklopedia, 2014.
Numer 1 – orchidea. Mam w domu właściwie w każdym pomieszczeniu 😀 cudowna roślina.