Dla jednych to zbędny element bryły domu, o który trzeba dodatkowo dbać, dla innych jest to z kolei sposób na swego rodzaju powiększenie i lepsze doświetlenie mieszkania. Chodzi o balkon drewniany, czyli alternatywę dla konstrukcji żelbetowych. Kiedy warto się na niego decydować? Czy nowoczesny balkon może być wykonany z drewna?
Czy warto decydować się na drewniany balkon?
Konstrukcja wykonana z drewna może zostać zbudowana na specjalnych wspornikach, przymocowanych do konstrukcji domu, czy podpierających ją kolumnach. W zależności od wybranego projektu, mieszkanie zyskać może klasyczny, bądź w pełni nowoczesny balkon, odpowiadający aktualnym trendom architektury.
Na jego skonstruowanie powinny zdecydować się zwłaszcza te osoby, które potrzebują dodatkowej przestrzeni do rekreacji, odpoczynku na świeżym powietrzu, czy realizowania hobby. Drewniany balkon może stać się również sposobem na doświetlenie mieszkania, czy jego „powiększenie”.
Mając na myśli te elementy, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy budowa konstrukcji ma sens. Według nas – owszem. Zwłaszcza, jeśli bryła domu uniemożliwia wykonanie balkonu z innego surowca, niż drewno.
Aranżacje, które można stworzyć na balkonie
Z uwagi na naturalny charakter podstawowego materiału, służącego do stworzenia przydomowej konstrukcji, kwiaty wieloletnie na balkon, idealnie wyglądać będą w połączeniu z drewnem. Warto stawiać zwłaszcza na żurawiki, bergenie, czy funkie. Ich pielęgnacja nie jest wymagająca, choć regularne podlewanie i nawożenie jest niezbędne dla zachowania ich pożądanego wyglądu.
Polecamy, by kwiaty wieloletnie na balkon sadzić w donicach zwisających z balustrady, bądź ustawianych na parapecie. W połączeniu z drewnem świetnie wyglądać będą również stojące donice z kamienia, choć wówczas pamiętać należy, że ich ustawienie może „zabrać” nieco przestrzeni balkonu. A więcej o roślinach, które cudownie ozdobią każdy balkon można przeczytać na http://www.blue-bell.pl/rosliny-wieloletnie-na-balkony-i-tarasy. Poza kwiatami na balkonie, ustawiać można inne dekoracje – niewielkie figurki, czy metalowe lampy doskonale uzupełnią naturalny charakter drewna.
Jak zabezpieczyć drewniane balkony?
Nie da się ukryć, że balkon drewniany, z uwagi na swój materiał budulcowy, nie jest odporny na słońce, deszcz, czy wiatr, stąd wymaga regularnej konserwacji. W jaki sposób zadbać o konstrukcję, by ta służyła domownikom przez wiele lat?
- Regularne lakierowanie drewna nie tylko poprawi wygląd desek, lecz także zwiększy ich odporność na działanie czynników atmosferycznych. Dodatkowo zmniejszy się szybkość rozwoju grzybów, czy glonów na powierzchni drewna.
- Zarówno stary, jak i nowoczesny balkon narażony jest na drobne usterki, takie jak pęknięcie parkietu lub wsporników. By zadbać o dłuższą żywotność konstrukcji należy bezzwłocznie wymienić te elementy na nowe.
- Zabezpieczenie konstrukcji może obejmować również jej uszczelnienie – zwłaszcza, gdy balkon znajduje się nad tarasem, bądź mieszkaniem sąsiadów. Wówczas pod drewnianym parkietem stworzyć trzeba hydroizolację (np. z płyty OSB pokrytej folią), która zapobiegnie kapaniu wody pod balkonem.
Hit, czy kit?
Bez wątpienia drewniany balkon to hit, z którego zadowolone będą zwłaszcza te osoby, które dotąd nie miały przy swoim domu lub mieszkaniu tego typu konstrukcji. Jako alternatywa dla żelbetowego projektu, balkon drewniany, zbudowany na odpowiednio przygotowanej belce wspornikowej i zastrzale, może zostać umieszczony nawet w kilkupiętrowym mieszkaniu.
Wśród korzyści tego typu konstrukcji wymienić można nie tylko walory rekreacyjne, lecz także „powiększenie” mieszkania, czy dodatkową przestrzeń na dekoracje – w tym kwiaty wieloletnie na balkon, które nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Tak więc drewniana konstrukcja to niewątpliwie hit, który wart jest inwestycji!
Na balkon wykonany z drewna decydować się mogą zarówno właściciele domków jednorodzinnych, jak i budynków współdzielonych z sąsiadami. Wbrew pozorom pielęgnacja i konserwacja drewnianej konstrukcji nie jest bardzo wymagająca, choć czynności tej nie należy lekceważyć.
Amatorzy ogrodnictwa zadowoleni będą z możliwości uprawiania roślin na balkonie, z kolei panie domu z dodatkowej przestrzeni, o jaką powiększy się ich mieszkanie. Dla nas balkon drewniany to zdecydowanie HIT!
Artykuł napisała:
Monika Chyżyńska – publicysta
Źródło:
- http://www.architectura.actapol.net/pub/10_1_51.pdf.
Balkon drewniany jest piękny! Oczywiście też powinien komponować się z całością domu. Najlepiej jeśli cały domek jest z drewna. Wówczas taki balkon staje się wisienką na torcie ?