Mozaika łazienkowa to świetne rozwiązanie. Ten typ dekoracji zawsze się sprawdza i sprawia, że pomieszczenie prezentuje się dużo bardziej atrakcyjnie. Taki dodatek świetnie sprawdzi się zarówno w małych pomieszczeniach jak i w tych większych. Im większa powierzchnia tym lepszy efekt można osiągnąć. Ponadto warto podkreślić, że mozaika daje bardzo nietypowe możliwości aranżacyjne. Z maleńkich płytek można układać najróżniejsze wzory i kombinacje, można także ułożyć wybrane słowa lub sentencje.
Mozaika najważniejsze informacje
Aby wykonać mozaiki na ścianach i podłogach, najczęściej wykorzystuje się mozaiki ceramiczne lub mozaiki wykonane ze szkła lub kamienia naturalnego. Niekiedy w łazienkach można też spotkać mozaiki wykonane z metalu, drewna, pereł czy półszlachetnych kamieni. W ten sposób można wykonać naprawdę zachwycające aranżacje. Łazienka z mozaiki to prawdziwy hit!
Aby ułożyć mozaikę, najczęściej stosuje się kafelki, które mają wymiary 1 – 5 cm. Mogą one mieć bardzo różna kształty. Jednymi z najtańszych i najpopularniejszych rozwiązań są kostki kwadratowe. Powstają one po cięciu różnych płytek. Czasem spotyka się także mozaiki prostokątne, a także owale, paski, kółka, trójkąty i pierścienie. Szklana mozaika jest także spotykana w formach różnych wielokątów o bardzo nieregularnych kształtach. Uzyskuje się na drodze kontrolowanego tłuczenia płytek. Dzięki temu poszczególne kostki znacznie się od siebie różnią i efekt ostateczny jest o wiele lepszy. O rodzajach szklanych mozaik, idealnych o łazienki, przeczytasz na http://www.amazingtoys.pl/5-rodzajow-mozaiki-szklanej-idealnych-do-lazienki.
Zastosowanie mozaiki w łazienkach
Mozaika łazienkowa świetnie wygląda także jako pojedynczy pasek z puzzli ceramicznych, który umieszcza się na granicy rożnych glazur. Można ją także ułożyć na podłodze, aby zaznaczyć drogę z sypialni do wanny itd. Jeżeli cała łazianka zostanie wyłożona jasnymi materiałami, a gdzieniegdzie pojawią się ciemne akcenty, można powiększyć optycznie pomieszczenie. Co więcej, jesteśmy także w stanie sprawić, sprawić, że łazienka będzie się prezentowała bardziej przytulnie, jeśli użyje się ciepłych kolorów i obuduje nimi meble łazienkowe.
Szklaną mozaikę, lub mozaikę wykonaną z innych materiałów, z powodzeniem można umieścić na ścianach, na podłodze lub np. na fragmentach brodzika, umywalek itd. Z kolorowych, małych płytek można też wykonać obudowę luster itd. Mozaika doskonale sprawdza się także w miejscach połączenia ze sobą sufitu i ścian, a także na łukach, kolumnach i wszelkich wybrzuszeniach.

Jak montuje się mozaikę?
Aby wykonać łazienkę z mozaiki trzeba zadbać o odpowiedni montaż. Kolorowe płytki układa się jak glazurę. Praca ta wymaga szczególnej staranności i składa się z kilku etapów:
- Przygotowanie równej i gładkiej powierzchni pod mozaikę.
- Oczyszczenie kolorowych płytek.
- Nałożenie cienkiej warstwy kleju i nałożenie mozaiki (nie można rozprowadzić więcej kleju niż po 8 kawałków, aby nie zaschnął).
- Przyduszenie poszczególnych elementów za pomocą gumowej packi.
- Usunięcie zbędnej ilości kleju, który jest widoczny pomiędzy kostkami.
- Nałożenie fug za pomocą gumowej szpachelki.
- Usuniecie na sucho zbędnych resztek.
- Przemycie powierzchni wodą.
Zalety mozaiki łazienkowej
Mozaika łazienkowa to bardzo ciekawe rozwiązanie, które wiąże się z wieloma zaletami. Przede wszystkim dekoracje z małych płytek można bardzo prosto ułożyć. Montaż nie jest skomplikowany. Zazwyczaj mozaika sprzedawana jest w arkuszach, poszczególne płytki połączone są ze sobą siatką wykonaną z tworzywa lub mocowaniem ze specjalnego papieru perforowanego. Ponadto wykorzystując mozaikę można wykonać niepowtarzalne i unikalne wzory. W sklepach dostępne są najróżniejsze rodzaje mozaiki. Poszczególne produkty mają różne wykończenie.
Mozaika w łazience daje bardzo duże możliwości aranżacyjne. Układnie drobnych płytek o różnych wzorach i kolorach może wykorzystać według gotowych wzorów lub zgodnie z własnymi pomysłami. Możliwości są praktycznie nie ograniczone. Wszystko zależy od naszych preferencji, stylu w jakim została urządzona łazienka, a także możliwości i charakterystyki danego pomieszczenia.
Autor artykułu:
Anna K, studentka oligofrenopedagogiki,
miłośniczka urządzania ogrodów.
Źródło:
- Jerri Farris, Łazienka 1001 pomysłów, 2010.
Mozaika jest bardzo dekoracyjna i daje ogrom możliwości kompozycyjnych. U siebie wykorzystałem artystyczną dekorację, przedstawiająca piękny motyw roślin i natury.