Ubrania to część naszej identyfikacji. Dzięki ich użyciu, określamy siebie, swój charakter, osobowość czy nastrój. Często też, dzięki strojowi próbujemy pokazać swoje wartości czy zamiłowania. To wszystko na pewno reprezentują między innymi rockowe ubrania damskie. Skąd właściwie wziął się styl rockowy? Co definiuje? Jakie są jego najważniejsze elementy w dopasowywaniu modowym i tym poza ubraniami? Jakie łączenia można wybrać, aby stworzyć stylizację rockową?
Rock jako inspiracja
Styli ubierania się jest wiele, ale stylu rockowego nie da się pomylić z niczym innym. Moda bardzo często czerpie z otoczenia czy popkultury i styl rockowy nie jest tu odosobniony. W latach 60 XX wieku muzycy, zwłaszcza grający rocka, sprzeciwiali się zastanemu porządkowi świata. Odzwierciedlali to w swojej muzyce, sposobie bycia czy wyglądzie scenicznym. W oparciu o ich styl, oparty na skórzanych kurtkach, bandanach czy ćwiekach, powstał styl, uosabiający wyzwolenie, swobodę, bunt, nonszalancję oraz żywe emocje. W oparciu o te wartości, również dziś, wiele osób tworzy swój rockowy styl w ubiorze. Podkreśla swoje wyzwolenie, buntowniczość, pomija możliwości dopasowywania się do innych ludzi. W stroju rockowym czuje się wolny i silny.
Elementy stylu rockowego
Wiemy już skąd pochodzi, ale co składa się dokładnie na rockowe ubrania damskie? W internecie znajdziecie wiele produktów, reklamowanych jako stricte rockowe, ale styl ten nie ma konieczności używania wszystkich swoich części składowych. O skuteczności stylu świadczy na pewno umiejętne łączenie części garderoby i dodatków, o czym wspomnimy nieco później.
Przede wszystkim na rockowy styl składają się takie evergreeny jak ramoneska lub biker jacket, obcisłe spodnie rurki, ciężkie buty tj. glany czy botki (choć możemy także użyć trampek!), masywne kamizelki, koszulki i tshirty z nadrukami ulubionych zespołów tj. Rolling Stones, Led Zeppellin lub współczesnych. Do tego obowiązkowo ćwieki, pikowania, klamry, sznurowania, przetarcia czy zamki błyskawiczne.
Styl rockowy mogą tworzyć także spódnice lub sukienki, rozpięte koszule, kraciaste wzory czy sprane, dziurawe i poprzecierane jeansy. Ogólnie styl opiera się na kolorze czarnym, ewentualnie bieli, denimie i czerwieni. Głównym materiałem jest tu skóra lub jeans.
Styl rockowy niekoniecznie przeznaczony jest jedynie dla wielbicieli rocka. Każda kobieta może ubrać go na różne okazje – na imprezę, do pracy, na kolację lub stosować na co dzień. Dobierając drobne elementy tj. białą podkoszulkę lub tshirt, jeansowe spodnie lub rurki, jeansową kurtkę lub skórzaną ramoneskę oraz czarne szpilki lub botki – możesz dość łatwo dopasować ten styl do swojej aktywności.
Pamiętaj o image’u
Jak wiele osób tworzy styl rockowy i go wyznaje, trudno wskazać, bez udostępnianie jakichś specjalistycznych statystyk, aczkolwiek zazwyczaj widać to na ulicy gołym okiem. Problem stanowi określenie, ile osób stosuje jedynie umiejętną stylizację, a ile jest rzeczywistymi wyznawcami. O tym aspekcie co nieco mogą nam powiedzieć dodatki.
Elementem stylu rockowego są różnego rodzaju dodatki modowe tj. paski ze srebrnymi klamrami, bransoletki, naszyjniki i kolczyki z ćwiekami, karwasze, obroże, bandany, opaski na włosy, kapelusze, okulary przeciwsłoneczne czy torby i torebki z przypinkami i naszywkami. W te elementy może jednak wyposaży się niemal każdy.
Prawdziwy fan rocka i stylu wolności i buntu, z pewnością będzie się wyróżniał takimi aspektami jak włosy i makijaż. Ten pierwszy zawsze będzie w nieładzie. To nie jest miejsce na ułożony kok czy misterną fryzurę. Styl rockowy to swoboda, luźne upięcie i nieład. W kwestii makijażu natomiast dominują kolory ciemne, zimne, jesienne. To przede wszystkim mocne podkreślenia, obejmujące np. smoky eyes, kreski jaskółki czy czerwone usta.
A jeśli już wiesz, czym dokładnie jest styl rockowy, nie pozostaje ci nic innego, jak udać się do sklepu po swoje elementy tego image’u.